Haber

Son dakika! Borç yapılandırma paketinin detayları belli oldu: Vade 4 yıl olacak, peşinatlarda yüzde 10 indirim yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine toplantısının ardından borç yapılandırma paketinin haberini verdi. Bu gelişmenin ardından kameraların karşısına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, paketin detayları hakkında merak edilenlere bilgi verdi.

“CAD ÖDEMEDE YÜZDE 10 İNDİRİM”

Nebati, “Teklifte matrah artırımına ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkan veren düzenlemelere de yer veriyoruz. Gelir, kurumlar, KDV ve vergi matrahı artırılarak işletmelerimiz vergi inceleme ve tarhına tabi tutulmayacak. 2018-2021 yılları için gelir vergisi stopajı. Şunu peşinen belirteyim, artırılan matrahların vergisini peşin öderlerse o zaman vergi fiilen yüzde 10 indirimli olacak.” dedim.

4 YILA KADAR TAKSİTLİ ÖDEME SÜRESİ

4 yıla yayılan 48 taksitle ilgili bilgi paylaşan Bakan, şöyle devam etti: “Bu teklifteki önemli bir yenilik de taksit ödeme sürelerini 4 yıla çıkardık. Böylece vatandaşlarımız yeniden yapılandırılan borçlarını 48 taksitle ödeyebilecekler. 4 yılı aşkın bir süredir.Ödeme süresini daha uzun ama daha kısa sürede tuttuk.Ödemek isteyenlere de avantajlar getiriyoruz.Yapılandırılmış borçlar peşin ödenirse, biz de İç-ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçiyoruz. küçük oranlar uygulanarak hesaplanır.

2000 LİRAYA KADAR BORÇLAR SİLİNECEK

Vergi, ceza, faiz gibi türü ne olursa olsun 2000 TL’yi aşmayan borçları siliyoruz. 31 Aralık 2022 tarihinden önceki borçlar bir defaya mahsus silinecektir. Bu yıl sonuna kadar TOKİ tarafından ihale edilen imalat işlerine konut ve konutla birlikte damga vergisi muafiyetini getiriyoruz. Turizmi tanıtma amacı ile tesislerimizin çalışmaları doğrultusunda yaz ve kış dönemlerinde SGK prim bazları uyguluyoruz. Bağ-Kur’un sigortalılık sürelerini askıya alma ve canlandırma imkanı sağlıyoruz. Bu paket çerçevesinde TBMM’ye ulaşana kadar yeni açıklamalarımız ve müjdelerimiz de olacak. Liderler bunu isteyecek ve biz de yapacağız.”

haberhasanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu