Haber

‘Memleketimden kaçmadım, zorladılar’: ‘Beytocan’ sanatçısı kim?

Asıl adı Beytullah Güneri olan Beytocan, 1955 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde pir bir ailenin 6’ncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Beytocan küçük yaşta din eğitimi almış, ardından ilkokula başlamıştır. 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Diyarbakır merkeze göç etti. 12 Eylül darbesinden sonra tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6,5 yıl cezaevinde kaldı. 1987 yılında özgürlüğüne kavuştuktan sonra İstanbul’a yerleşti.

Selami Şahin’in “Beytocan” adını verdiği sanatçıya “Kendi yazdıklarını neden kendin söylemiyorsun?” diye sormasıyla bestelerini seslendirmeye başlayan Beyrocan, ilk kasetini 1990 yılında müzikseverlerle buluşturdu. Beytocan, parayla Kürt halkının acılarını yansıtmaya çalıştığını belirtiyor.

1991 yılında İsveç’e yerleşen Beytocan, 23 yıl aradan sonra 2014 yılında Diyarbakır’a döndü.

Beytocan İsveç’e neden gittiğini şu sözlerle anlattı: “Birileri öyle olmasını istedi, bizi öldürebilirler, bunu zaten söylediler. O zamanlar eşim ve çocuğum vardı. ‘Gitsem iyi olur’ dedim. Ben memleketimden kaçmadım, beni zorladılar. Arkadaşım Ahmet Kaya da kaçmadı. “Onu da zorladılar. Aksi halde neden kimse ülkesinden kaçsın ki?”

Daha sonra İsveç’e giden Beytocan, orada zorluklar yaşadı ve 5,5 yıl sonra oturma izni alabildi. (HABER MERKEZİ)

samandagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu