Sağlık

Kızılay’ın kan stokları durma noktasına geldi

Türkiye’nin kan stoğu kırmızı alarm veriyor. Kızılay, kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğünü belirterek bağış çağrısında bulunmuştu.

NTV’den Melike Şahin’e konuşan; Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, kansızlık nedeniyle bazı kalp ameliyatlarının yapılmasına engel olduğunu ve ameliyatların ertelendiğini söyledi.

Durumu “Sıkıldık. Bazı ameliyatları yapamaz hale geldik” sözleriyle anlatan Bozkurt, 3 büyükşehirde yaptığı görüşmelerde ameliyatlarda en az yüzde 20-30 gecikme yaşandığına değindi.

En fazla kan gerektiren kalp ameliyatları birçok merkezde ertelenmek zorunda kalırken, Bozkurt da aciliyet durumuna göre ameliyatlara devam edildiğini belirtti. Bozkurt, “Açık kalp ameliyatında en az 4 kan kullanılır. Bunu önceden hazırlayamazsak ameliyatı yapamayız.” söz konusu.

Bozkurt, özellikle İzmir’deki özel hastanelerde büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, İstanbul Avrupa Yakası’ndaki çok büyük bir hastanede geçen hafta yapılan ameliyatın değerli bir bölümünün ertelendiğini söyledi.

“Bazı yerlerde ameliyatlar durma noktasına geldi” sözlerini kullanan Bozkurt, Ankara’daki hastanelerde de önemli sıkıntıların olduğunu sözlerine ekledi. (KAYNAK)

carsamba-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu