Ekonomi

DAİMFED’den ‘demir testi’ zorunluluğu

DAİMFED’den ‘demir testi’ zorunluluğu

Vakıftan ev satın alan vatandaşlar inşaatın demir ve beton dökümlerine şahit olacak.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Dernekleri Federasyonu Lideri Mustafa Karslıoğlu:

“Demir çalma işi artık bitti.”

ADANA – Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED), inşaatlarda demir testi zorunluluğunu hayata geçirdi. Bu sayede inşaatın temelinde kullanılan demirler, temelden ev satın alan vatandaşlara gösterilecek ve dayanıklılıkları test edilecek. Önder Karslıoğlu, “Bu uygulamayla ‘Müteahhit demirden çaldı’ iddiaları ortadan kalkacak.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Adana’da 13 bina yıkıldı, 418 kişi hayatını kaybetti. Kentte yaklaşık 3 binin üzerinde binanın orta ve ağır hasarlı olduğu belirlendi.

‘Müteahhit demirden çaldı’

Bazı vatandaşlar depremin ardından ‘Müteahhit depremden çaldı’ tezini ortaya attı.

Demir testi zorunlu hale geldi

DAİMFED Başkanı Mustafa Karslıoğlu’nun girişimiyle Adana’da inşaat yapan müteahhitlere ‘Demir testi’ zorunlu hale geldi. Müteahhitler artık inşaatın temelinde kullanılan demirleri, evleri temelden satın alan vatandaşlara test ettirecek.

“İnşaat lokomotif bir sektördür”

Karslıoğlu, “6 Şubat depreminden sonra tüm yeni binalara demir testi yaptırmayı zorunlu hale getirdik. Ülkemiz deprem kuşağında ve biz Adana’da bu deprem bölgelerinin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da inşaatı devam ediyor. yeni yapılar devam ediyor. İnşaat lokomotif bir sektör. Artık vatandaşlarımıza inşaatın tüm aşamalarını göstermek istiyoruz.” söz konusu.

“Demir çalma işi artık bitti”

Müteahhitlerin artık demir çalamayacaklarını anlatan Karslıoğlu, “Demir çalma işi artık bitti. Vatandaşlarımız artık demiri ve betonu kendi gözleriyle görecek. Vatandaşlar artık gönül rahatlığıyla evlerinde oturabilecek. “

“Burada gönül rahatlığıyla oturacağım”

Yeni yapılan sitede daire satın alan Hasret Türkan isimli vatandaş, “Müteahhitlerin demir çaldığını duyardık. Ancak bugün buradaki demirleri kendi gözlerimle gördüm. Burada gönül rahatlığıyla yaşayacağım” dedi. . Tüm aşamalara şahit oldum, huzur içindeyim.”

“Vatandaşlar büyük önem taşıyor”

Yapı Kontrol Kuruluşları Derneği Adana Şube Başkanı Tayfun Boyraz ise kararın yerinde olduğunu belirterek, “Çok doğru bir karar. Müteahhitlerin bu farkındalığı kaliteli binaların yapımını sağlıyor. Bunun için çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlar yapı denetimi konusunda bilinçli olursa daha kaliteli binalar ortaya çıkar.Burada vatandaşlar “Bu çok büyük önem taşıyor” dedi.

atakumajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu