Haber

Celalettin Kocatürk enkaz alanında asbest tehlikesine dikkat çekti

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerin ardından enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Moloz yığınlarının temizliği sırasında toplum sağlığını tehdit edebilecek durumlar söz konusu olabilir.

Enkaz alanında asbest tehlikesi

Ensonhaber’in canlı yayınına katılan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Profesör Celalettin Kocatürk, asbest tehlikesinin yol açabileceği hastalıkları ve alınması gereken önlemleri sıraladı.

Kocatürk, yer altında bulunan ve son sarsıntılarla birlikte salınması muhtemel bazı zehirli gazların varlığından bahsetti.

“O bölgede yaşayanlar bilir”

Bunların arasında akciğer sağlığını en çok ilgilendiren gazın radon gazı olduğuna dikkat çeken Kocatürk, söz konusu gazın akciğer kanseri için sigaradan sonra en tehlikeli gaz olduğunu belirterek, asbest tehlikesine dikkat çekti:

En değerli tehlikelerden biri asbesttir. Bu bir mineraldir. O bölgede yaşayanlar bilir. Zamanla sıva ve boyalarda çokça kullanılmıştır. Çok sağlam bir araçtır. Bunun dışında sanayide de çokça kullanılmaktadır. Çekirdeğinde çimento var. O çimentonun içinde bile asbest var.

Gözden kaçırma Hatay’daki enkaz döküm alanı havadan görüntülendi Haberin Detayları

hastalıklara karşı uyarır

Moloz yığınlarını kaldırırken çıkan tozun da asbest içerdiğine dikkat çeken Kocatürk, şunları kaydetti: “Solunduğunda 10 ila 50 yıl sonra plevral kansere veya akciğer kanserine neden olabilir.”uyardı.

Profesör Kocatürk de, söz konusu riskin solunan boyut ve süreye bağlı olarak arttığını söyledi.

Önlemleri sıraladı

Celalettin Kocatürk konuşmasının devamında enkaz alanında uygun kıyafetler giyilmesi gerektiğinin altını çizerek asbestin yol açabileceği diğer hastalıklar ve alınması gereken önlemlerden bahsetti.

Gözden kaçırma Şanlıurfa’da enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor Haberin Detayları

kepsuthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu