Ekonomi

BRC-20 projelerinin piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaştı

BRC-20 tokenleri kripto para piyasasında yeni haftanın gündeminde kalmaya devam ediyor.

bitcoin Ağda üretilen bu tokenler dün büyük bir kırılma yaşadı. Ordinals (ORDI) listeleri bu çıkışta ana etken oldu.

Bitcoin ağının ilk merkezi olmayan borsası olan Ordinals’ın yerel token’ı dün Gate.io’da listelendi. Crypto.com, BitMart, BingX, ORDI gibi borsaların listelenmesiyle birlikte 29 dolara yükseldi. Bu yükselişin ardından Ordinals’ın piyasa değeri 600 milyon dolara ulaştı.

ORDI ile birlikte diğer BRC-20 projelerinin maliyeti bu dönemde 1 milyar dolara yaklaştı. Bu süreçte 980 milyon doları gören toplam piyasa değeri, fiyatların düşmesiyle birlikte 700 milyon dolara geriledi.

“Bitcoin Yorum İsteği” Kısaltılmış olan BRC-20 tokenları yaklaşık 2 ay önce Bitcoin ağı üzerinde üretilmeye başlandı. ORDI’nin yanı sıra CHEST, PIZA ve DOMO gibi birçok meme token projesi ağ üzerinde üretildi.

BRC-20 nedir?

“Bitcoin Request for Comment”in kısaltması olan BRC-20, “yazıt” adı verilen NFT gibi varlıkların yazdırılmasına izin veren Ordinals protokolü kullanılarak Bitcoin üzerinde oluşturulan yeni bir token biçimidir.

Taproot sonrası ağda üretilen token sayısı bugün prestijiyle birlikte 4.5 milyona ulaştı. Zincir üstü bilgilere göre son zamanlarda Bitcoin ağındaki süreçlerin %65’i BRC-20 kaynaklı süreçlerden oluşuyordu.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto’da yayınlanmıştır.

kuyucakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu